Energy Drinks

Chegg Box Picture

I recently rented a textbook for grad school from Chegg, and this is what was inside. Why not turn a free gift into a 3 Act Math?

Act 1:


How many of each will it take to be equal?

I originally had two questions in mind, the one above, and “which is the best deal?” I ultimately chose this one because the visual for Act 3 is more rewarding. However, I’ll end up asking the students to figure out both questions before the end of the task.

Act 2:

What information would be useful to figure this out?

Red Bull Specs Picture

I gave the height and diameter of each container (see the official lesson page for more). With this, the students can calculate the volume of each.

Act 3:

Sequel:

Which one is the best deal?

I’m excited about this extension because it will allow students to use many different methods to come up with a solution. First, they will have to figure out how to fairly compare the drinks. Should the students calculate price per ounce? Will they want to use ratios based on their calculations? What do we do with the 5 Hour Energy label that says only half a bottle is recommended?

5 Hour Energy Directions

I debated about whether or not to include the ounces on the prices in order to let students use some of the different reasoning above.

Also, the students can create tables and graphs to illustrate their choice in a final report. I set up a Desmos template for this purpose.

Desmos - Energy Drinks

Lesson Page:

As always, what mistakes did I make, and what can I do to improve this task? Feedback appreciated.

 

Tagged , , , , ,
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.